Hodowla kotów rasy Ragdoll

 

Ragdoll czyli szmaciana lalka, rasa to kotów półdługowłosych. Nazwa rasy pochodzi od szeroko rozpowszechnionej legendy, według której, gdy ragdolla weźmie się na ręce, kot odpręża się, rozluźnia mięśnie i staje się uległy w stopniu przewyższającym inne rasy kotów.

HISTORIA

Ragdolle zostały wyhodowane w latach ’60 w Kalifornii. Odkrywczynią i właścicielką pierwszych kotów tej rasy jest Ann Baker – hodowczyni kotów persów z miejscowości Riverside. Za protoplastkę rasy uważa się półdziką, długowłosą, białą kotkę o imieniu Josephine, która wyglądem przypominała angorę. Kotkę tę uratowano po tym, jak została potrącona przez samochód i udało się ją całkowicie oswoić. Josephine została skrzyżowana z kotem birmańskim, a następnie była krzyżowana z innymi rasami. Twierdzono, że uszczerbek na zdrowiu wywołany wypadkiem spowodował, że kocięta były nadmiernie bezwładne i nie odczuwały bólu, jednak jest to tylko legenda. Dziś powszechnie uznaje się, iż ragdolle są rasą wywodzącą się od skrzyżowania kotów birmańskich, perskich oraz burmańskich.

Pierwszą kotką, której właścicielką została Ann Baker była podobna do rasy burmańskiej kotka o imieniu Buckwheat, natomiast następną – dwukolorowa kotka Raggedy Ann Fugianna (obydwie pochodziły z miotu od Josephine i różnych, przypadkowych kocurów). Ojcem tej drugiej był kocur i syn Josephine – Daddy Warbucks, który uważany jest do dzisiaj za ojca ragdolli.

Ann Baker rozpoczęła na szeroką skalę akcję promującą nową rasę. Wkrótce o rasie tej stało się głośno w mediach. Baker zastrzegła nazwę rasy oraz założyła organizację International Ragdoll Cat Association (IRCA). Hodowcy spoza IRCA, aby uniknąć konieczności ponoszenia opłat za możliwość używania nazwy ragdoll, nazwali swoje koty Ragamuffin. W USA ragdolle zostały zarejestrowane jako rasa w 1965 roku, w UK w 1983.

WYGLĄD

To duże masywne koty, pokryte półdługim futerkiem. Oczy o łagodnym spojrzeniu w kolorze niebieskim. Futertko miękkie jedwabiste, nie ma skłonności do intensywnego kołtunienia. Wystarczy raz w tygodniu wyczesywać szczotką. Umaszczenie: seal, chocolate, blue, lilac, red, szylkret. Każdy z tych kolorów występuje w trzech odmianach tj.  colorpoinr, bicolour, mitted oraz pręgowana lynx.

CHARAKTER

Ragdolle są bardzo przyjacielskie, łagodne i bardzo spokojne. Świetnie sprawdzają sie do rodzin z dziećmi. Ragdoll nie będzie skakać po firankach, meblach. Moim zdaniem to pies w skórze kota. Od progu wita domowników czy gości. Bardzo szybko się uczą np. aportować zabawki. Jest to najcudowniejsza rasa kotów.